Kouzlo etapových závodů

Aneb jak se připravit na 3 závody během 24 hodin?

Znáš ten pocit, kdy běžíš závod a říkáš si, že už nikdy víc? A teď si představ, že za pár hodin jdeš do toho znova a že kdo to jednou zkusí, dokonce si to zamiluje. Pojďme společně zkusit přijít na kloub tomu proč, a jak se připravit se na 1. Etapový závod.

Proč vyzkoušet etapák?

Etapa – regenerace – jídlo – spánek – a zase dokola – o tom je etapový závod. Naprosté oproštění od každodenní rutiny a ta pravá běžecká dovolená. Etapový závod je, na rozdíl od závodu štafetového, specifický pohodou a kempováním na jednom místě mezi jednotlivými etapami. Namísto nedostatku spánku je zde prostor pro večerní posezení, koncert kapely, grilování a čas strávený například s rodinou. To ale neznamená, že je etapák snadný! Je to pořádná výzva, na kterou budeš vzpomínat ještě dlouho.

Jak se připravit na Etapový závod?

Vždy záleží na délce jednotlivých etap, jejich počtu i reliéfu trasy. Základem je fyzická příprava, ale i příprava psychická. V obou případech by určitě nemělo chybět zařazení tréninků ve vyšší intenzitě například dva a více dnů po sobě, potažmo dvoufázově, a to v podobných vzdálenostech, jaké budou v závodě. Je dobré pozorovat, jak mezi tréninky tělo regeneruje a jak se předchozí trénink odrazí v tom následujícím. Pokud se budeme bavit konkrétně o Krušném etapáku, etap zde není mnoho a je mezi nimi dobrý prostor pro regeneraci, což dovoluje běžet všechny etapy bez nutnosti šetřit síly.

Co rozhodně nezapomenout zabalit s sebou

Rozhodně nešetřete s balením běžeckého oblečení a běžeckých bot. V Krušných horách mlže být v červnu nádherné letní počasí, ale teploty zde i vlétě dokáží padnout velmi nízko, a tak nezapomeňte přibalit pro jistotu i zimní bundu.  Určitě přibalte lékárničku, ve které by neměly chybět léky na průjem i zácpu, prostředky pro ošetření puchýřů, stahovací obinadlo, chladivá mast nebo sprej, dezinfekce, obvaz. Mezi etapami není nic důležitějšího, něž regenerace, proto by ve výbavě rozhodně měl být válec pro uvolnění fascií, případně podložka pro protažení.

Jak regenerovat mezi etapami

Ač k etapáku pro některé rozhodně patří točené pivo za odměnu, rozhodně doporučujeme to s alkoholem nepřehánět, ideálně se mu vyhnout úplně. Po doběhu etapy by neměl chybět výklus, či alespoň vychození a lehký strečink. Mezi etapami přijde vhod krátká procházka, při které se vyplaví ze svalů usazená kyselina mléčná, následné rozválení stažených fascií za pomoci hladkého válce, před další etapou potom důkladné rozcvičení, protože studené namožené svaly a šlachy mají větší tendenci ke zranění. Některým běžcům se osvědčili kompresní regenerační podkolenky, jiným se osvědčilo brouzdání ve studeném potoce, nebo použití olejů obsahujících CBD, které podporuje regeneraci.

Zajímavosti v okolí 

V okolí Eduardu určitě v pauze mezi etapami doporučujeme projít kus naučné stezky Jáchymovská peklo směrem je Skautskémi kříži, který je nedaleko od zázemí,  a dále na Rovnost, můžete si zde přečít informace o zdejší historii. Za návštěvu určitě stojí nedaleký Boží dar se svou Ježíškovou cestou, kterou ocení především děti, nebo nedaleký Klínovec. 

Leskros 2022

Leskros je trailový běžecko-canicrossový seriál čtyř závodů pořádaný Rozběháme Česko pro celou rodinu. Jeden již máme za sebou, co náš čeká dál?

Leskros Krušný Etapák 10. – 12.6.

Největší výzva letošního roku! Víkend s jediným cílem - naplno si užít přírodu a krásné trasy v unikátním prostřední areálu Eduard. Etapáků u nás zatím není  mnoho, a tento je rozhodně dobrou volbu pro první zkušenost.

Trasy 5,6 km, 3 km a 5,7 km nebo 4,1 km a 4 km.

Leskros Botokros 17. a 18.9.

V Benešově u Prahy. Sobota bude patřit překážkovému závodu, neděle trailovému běhu, canicrossu i dětským závodům.

Trasa 4+km +15 překážek a 4+km.

Leskros Sady 22.10.

Kličky mezi stromy ovocných sadů v Nebílovech a pořádný kros, který posléze vyběhne do okolních krásných lesů.

Trasa 3.9, 4.8 a 11.5km.